دوره 13، شماره 1 - ( 5-1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 62-77 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه روان‌شناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران. ، safarzadeh1152@yahoo.com
چکیده:   (101 مشاهده)
هدف هدف از این پژوهش، بررسی نقش تعدیل‌کننده احساس بهزیستی ذهنی در رابطه جهت‌گیری هدف (تبحری، عملکردگرا و عملکردگریز) و فراشناخت با خودکارآمدی تحصیلی در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز بود.
مواد و روش ها طرح این پژوهش، طرح مقطعی‌توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل همه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز بود. نمونه‌ها شامل ۴۰۰ نفر (۲۰۰ دختر و ۲۰۰ پسر) بودند که به صورت تصادفی خوشه‌ای چند‌مرحله‌ای انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها از پرسش‌نامه جهت‌گیری اهداف پیشرفت، پرسش‌نامه حالت فراشناختی، پرسش‌نامه احساس بهزیستی ذهنی و پرسش‌نامه خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان استفاده شد. نتایج تحلیل داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون نشان داد بین احساس بهزیستی ذهنی، جهت‌گیری هدف (تبحری، عملکردگرا و عملکردگریز) و فراشناخت با خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان رابطه معنی‌داری وجود دارد (۰/۰۰۰۱>P). 
یافته ها نتایج حاصل از تحلیل رگرسیون تعدیلی مشخص کرد متغیر احساس بهزیستی ذهنی، توان تعدیل رابطه جهت‌گیری هدف (تبحری، عملکردگرا و عملکردگریز) و فراشناخت با خودکارآمدی تحصیلی را دارد.
نتیجه گیری بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت رابطه بین جهت‌گیری هدف (تبحری، عملکردگرا و عملکردگریز) و فراشناخت با خودکارآمدی تحصیلی رابطه‌ای خطی و ساده نیست و احساس بهزیستی ذهنی می‌تواند این رابطه را تعدیل کند. 
متن کامل [PDF 7301 kb]   (34 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق