دوره 13، شماره 1 - ( 5-1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 14-25 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه اراک، اراک، ایران. ، T-sepahvand@araku.ac.ir
چکیده:   (115 مشاهده)
هدف این پژوهش تبیین آمادگی اعتیاد در اضطراب اجتماعی بر مبنای الگوی غیرمعمول مضطرب‌تکانشگر این اختلال (با توجه به نقش خشم و تکانشگری) بود.
مواد و روش ها این پژوهش در قالب طرح همبستگی و مطالعه پیش‌بینی انجام شد. برای این منظور، از بین دانشجویان دانشگاه اراک نمونه‌ای ۴۷۰‌نفری به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شد. ابتدا پرسش‌نامه هراس اجتماعی کونور، مقیاس آمادگی اعتیاد زرگر، مقیاس خشم نوواکا و مقیاس تکانشگری دیکمن در مورد آن‌ها اجرا شد. پس از بررسی پرسش‌نامه‌های اجرا‌شده، درنهایت ۱۱۹ نفر از شرکت‌کنندگانی که اولاً، اضطراب اجتماعی داشتند (نمره ۱۹ و بیشتر) و ثانیاً، مقیاس دروغ‌سنج آمادگی اعتیاد آن‌ها نیز بدون مشکل بود، مطالعه شدند. 
یافته ها تحلیل رگرسیون چندگانه همزمان نشان داد خشم و تکانشگری تقریباً ۳۸ درصد از واریانس آمادگی اعتیاد افرادی را که اضطراب اجتماعی دارند پیش‌بینی می‌کند (۳۵/۳۹۵=F و ۰/۰۰۱>P). تکانشگری با ضریب بتای ۰/۵۴۲ سهم معناداری در این پیش‌بینی داشت، در حالی که خشم سهم معناداری در آن نداشت.
نتیجه گیری تکانشگری متغیری بسیار مهم است که مطابق با آنچه الگوی غیرمعمول مضطرب‌تکانشگر اضطراب اجتماعی عنوان می‌کند، لازم است به درک درست‌تر آمادگی اعتیاد افرادی که اضطراب اجتماعی دارند و کاهش آسیب‌های مربوط به آن‌ها توجه جدی شود.
متن کامل [PDF 5161 kb]   (61 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (2 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق