دوره 13، شماره 1 - ( 5-1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 50-61 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار، گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران. ، a.kiani@uma.ac.ir
2- دانشجوی پزشکی، دانشکده آموزش‌های بین‌الملل، دانشگاه چاینا مدیکال، شن‌یانگ، چین.
3- کارشناس ارشد، گروه مشاوره، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
4- کارشناس ارشد، گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران.
چکیده:   (102 مشاهده)
هدف خودکشی یکی از علل اصلی مرگ در جهان، به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان است. هدف از این پژوهش، بررسی ساختاری مدل نظریه بین‌فردی خودکشی در دانشجویان بوده است.
مواد و روش ها روش این پژوهش توصیفی و از نوع همبستگی و مدل‌سازی معادلات ساختاری بوده است. جامعه آماری این پژوهش همه دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی بودند که ۶۰۰ نفر از آن‌ها به صورت نمونه‌گیری دردسترس به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شدند. ابزارهای استفاده‌شده در این پژوهش شامل پرسش‌نامه اقدام به خودکشی، پرسش‌نامه رفتار خودکشی (تجدید نظر‌شده)، پرسش‌نامه نیازهای بین‌فردی و ظرفیت اکتساب‌شده خودادراکی برای خودکشی بود.
یافته ها یافته‌ها نشان داد مدل نظریه بین‌فردی خودکشی در جمعیت ایرانی برازش مناسبی دارد و می‌تواند خودکشی را پیش‌بینی کند. نیازهای بین‌فردی بخش درخور توجهی از شکل‌گیری افکار خودکشی را توجیه می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد که ظرفیت اکتساب‌شده برای خودکشی تنها بخش کوچکی از واریانس اقدام به خودکشی را پیش‌بینی می‌کند.
نتیجه گیری بر اساس یافته‌های این پژوهش، می‌توان نتیجه گرفت این مدل می‌تواند ایده و اقدام به خودکشی را پیش‌بینی کند و می‌توان از آن برای شناسایی ایده و اقدام به خودکشی در دانشجویان استفاده کرد و از مداخلات مناسبی، به‌ویژه راهبردهای حمایتی و توجه به عوامل بین‌فردی برای پیشگیری از خودکشی استفاده کرد. 
متن کامل [PDF 5151 kb]   (62 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق