دوره 12، شماره 2 - ( 11-1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، تهران، ایران. ، ; drsepahmansour@yahoo.com
چکیده:   (61 مشاهده)
هدف اختلال‌های فراگیر رشد، گروهی از اختلال‌های عصبی روان‌پزشکی هستند که رشد اجتماعی و ارتباطی و شناختی فرد را با موانع و تأخیرهای به‌خصوصی همراه می‌کنند. هنگامی که یکی از اعضای خانواده به بیماری مزمنی مبتلا می‌شود، ممکن است عملکرد کل خانواده تحت تأثیر قرار بگیرد و دچار تغییر شود. این پژوهش با هدف بررسی مدل‌یابی انطباق‌پذیری و انسجام خانواده کودکان مبتلا به اوتیسم بر اساس منابع خانواده و سبک‌های مقابله با استرس با میانجیگری استرس ادراک‌شده والدین انجام شد.
مواد و روش ها این پژوهش از نوع پژوهش‌های همبستگی مبتنی بر روش مدل‌یابی معادلات ساختاری و به طور خاص معادلات رگرسیونی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل 450 خانواده دارای کودکان اوتیسم شهر تهران بود که فرزندشان را در مدارس استثنایی ثبت نام کرده بودند و نیز در انجمن اوتیسم شهر تهران پرونده داشتند. در این پژوهش 360 نمونه به روش کلاین با توجه به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شد. ابزارهای گردآوری داده‌ها شامل پرسش‌نامه استرس ادراک‌شده، مقیاس منابع خانواده، پرسش‌نامه راهبردهای مقابله‌ای بیلینگز و موس، و مقیاس انطباق‌پذیری و انسجام خانوادگی بود. 
یافته ها نتایج نشان داد بین منابع خانواده، سبک‌های مقابله با استرس و استرس ادراک‌شده والدین با انطباق‌پذیری و انسجام خانواده کودکان مبتلا به اوتیسم رابطه معناداری وجود دارد. به طور کلی مدل پژوهش تأیید شد و 35/0 از انطباق و 35/0 از انسجام خانواده با این متغیرها در مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم قابل تبیین است.
نتیجه گیری یافته ها نشان داد مدل پژوهش تأیید شد و منابع خانواده، سبک‌های مقابله با استرس و استرس ادراک‌شده والدین بر انطباق‌پذیری و انسجام خانواده کودکان مبتلا به اوتیسم اثر مستقیم معنادار داشتند. مسیر منابع خانواده، سبک‌های مقابله با استرس با میانجیگری استرس ادراک‌شده والدین اثر غیر‌مستقیمی بر انطباق‌پذیری و انسجام خانواده کودکان مبتلا به اوتیسم نشان داد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق