دوره 12، شماره 2 - ( 11-1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استاد، گروه روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، تهران، ایران. ، afrooz@ut.ac.ir
چکیده:   (38 مشاهده)
هدف بدون شک، خانواده نخستین و مهم‌ترین بستر رشد همه‌جانبه انسان محسوب می‌شود و توجه به نظام خانواده اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین، این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی برنامه روان‌شناختی خانواده‌محور بر رضامندی زوجیت والدین شاغل و وابستگی فرزندان نوجوان آنان به بازی‌‌های رایانه‌ای انجام گرفت.
مواد و روش ها این پژوهش در حیطه تحقیقات شبه‌آزمایشی با گروه کنترل است. جامعه آماری این پژوهش کلیه کارکنان متأهل شاغل در ستاد سازمان ثبت احوال کشور (610 نفر) بودند که از بین آنان 30 نفر واجد شرایط به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. گروه آزمایشی طی برنامه مداخله روان‌شناختی تدوین‌شده (12جلسه آموزش گروهی، هفته‌ای یک جلسه و هر جلسه 90 دقیقه) تحت آموزش قرار گرفتند. گروه گواه در طول این مدت هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند. ابزار‌های این پژوهش شامل پرسش‌نامه رضامندی زوجیت افروز (1389) و پرسش‌نامه وابستگی به بازی‌‌های رایانه‌ای آیاس و همکاران (2011) بود. تحلیل داده‌ها به روش تحلیل کواریانس چند‌متغیره و اندازه‌گیری‌‌های مکرر انجام گرفت. 
یافته ها نتایج این پژوهش نشان داد برنامه مداخله روان‌شناختی خانواده‌محور استفاده‌شده در این پژوهش، موجب ارتقای رضامندی زوجیت و کاهش وابستگی به بازی‌‌های رایانه‌ای فرزندان نوجوان آنان می‌شود و این نتایج در پیگیری سه‌ماهه نیز پایدار بود.
نتیجه گیری بسته مداخله‌ای این پژوهش را می‌توان برای افزایش رضامندی زوجیت و کاهش وابستگی فرزندان به بازی‌‌های رایانه به کار برد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق