دوره 14، شماره 2 - ( 11-1398 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 72-61 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد روان‌شناسی عمومی، واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
2- استادیار گروه روان‌شناسی،واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران ، faeze.jahan@gmail.com
چکیده:   (2439 مشاهده)
بررسی ابعاد تاریک و نامطلوب شخصیت و تعیین متغیرهای اثرگذار بر آن ارزشمند و دارای اهمیت است. لذا این پژوهش با هدف تدوین مدل علّی سه‌گانه‌ی تاریک شخصیت بر اساس خرد و منش با میانجی‌گری عاطفه‌ی مثبت و منفی انجام شد.
در یک طرح همبستگی بر پایه‌ی مدل‌یابی 532 دانشجوی دختر و پسر دانشگاه آزاد تهران پس از احراز ملاک‌های ورود و خروج با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به مقیاس سه‌گانه‌ی تاریک شخصیت، مقیاس سرشت و منش، مقیاس عاطفه‌ی مثبت و منفی و مقیاس خرد پاسخ دادند.
نتایج تحلیل مسیر نشان داد ضرایب مستقیم  عاطفه‌ی منفی با سه‌گانه‌های تاریک شخصیت مثبت و معنادار و ضرایب سرشت و منش و خرد نیز بر عاطفه، اثرات ساختاری مثبت و معناداری دارند. ضرایب غیرمستقیم دو متغیر سرشت و منش و خرد بر سه‌گانه‌های تاریک شخصیت، منفی و معنادار است. همچنین اثر ساختاری کل سرشت، منش و خرد بر سه‌گانه‌ی تاریک شخصیت منفی و معنادار است.
به نظر می‌رسد ابعاد سه‌گانه‌ی شخصیت به دلیل ارتباط نزدیکی که با عاطفه، منش و سرشت در جهت منفی دارند، قابلیت بررسی و ورود در رویکردهای موردتوجه درمانی را دارند چراکه ابعاد تاریک شخصیت نقشی مؤثر در کاهش سلامت روان‌شناختی و رویکردهای ارتباطی مثبت افراد داشته و اثرات روان‌شناختی مخربی را برجای خواهند گذاشت.
متن کامل [PDF 934 kb]   (1205 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1505 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/3/5 | پذیرش: 1399/5/20 | انتشار: 1399/11/18

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق