XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه
2- دانشگاه آزاد اسلامی خوی ، cognition20@yahoo.com
چکیده:   (148 مشاهده)
زمینه و هدف: با پیشرفت­های اخیر در تکنولوژی، ابزارهایی مانند کامپیوتر، اینترنت و تلفن همراه در حال حاضر زندگی مردم را عمیقاً تحت تأثیر قرار داده­اند. هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش دشواری در تنظیم هیجان و احساس تنهایی در پیش­بینی استفاده مشکل­زا از تلفن همراه در نوجوانان بود.
 مواد و روش­ها: این پژوهش به لحاظ روش توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش کلیه دانش­آموزان مقطع متوسطه دوم شهرستان ارومیه در سال تحصیلی 1400-1399 بودند که از بین آنها تعداد 400 نفر به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل مقیاس دشواری در تنظیم هیجانی (گراتز و رومر، 2004)، مقیاس احساس تنهایی (آشر و همکاران، 1984) و مقیاس استفاده مشکل­زا از تلفن همراه (جنارو و همکاران، 2007) بود. به منظور تجزیه و تحلیل داده­ها از رگرسیون گام به گام استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد دشواری در تنظیم هیجان و احساس تنهایی با استفاده مشکل­زا از تلفن همراه رابطه مثبت معنادار داشتند (01/0P <). همچنین نتایج نشان داد که دشواری در کنترل تکانه 18/0، احساس تنهایی 23/0 و دسترسی محدود به راهبردهای تنظیم هیجان 20/0 از پیش­بینی استفاده مشکل­زا از تلفن همراه را پیش بینی می­کنند .
نتیجه گیری: با توجه به نقش دشواری در تنظیم هیجان و احساس تنهایی در پیش بینی استفاده مشکل­زا از تلفن همراه، اجرای کارگاه­های آموزشی بر مبنای راهبردهای تنظیم هیجان و احساس تنهایی ضروری به نظر می­رسد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/24 | پذیرش: 1402/5/13

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به روانشناسی معاصر،دوفصلنامه انجمن روانشناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق